Kategoritë

zoomable
Çfarë është Dudu Osun Black Sapun?

Çfarë është Dudu Osun Black Sapun?

650 lekë

Dudu Osun Black Sapun është një ilaç natyral i lëkurës që është përdorur për shekuj, sidomos nga afrikanët. 


Dudu Osun sapun i zi ka origjinën nga njerëzit e Jorubit në Nigeri. "Ese" do të thotë "sapun" në gjuhën Joruba, ndërsa "Dudu" është "i zi". Kjo përkthehet në "sapun të zi". Ganasit e quajnë atë "Anago Samina".
Siç tregon emri i saj sapuni është me të vërtetë i zi.  Ai nuk shkrihet lehtësisht, sidomos nëse ruhet në një vend të ftohtë pa lagështirë.

Aktualisht, sapuni është popullor në të gjitha pjesët e botës për shkak të efektivitetit të saj në trajtimin e lëkurës si yndyre, puçrra dhe njolla.

 

Përbërësit thelbësorë të sapunit të zi afrikan përfshijnë bimët vendase si :

  • Mjalt puro të pastërt
  • Osun
  • Gjalp Shea (SHEA butter)
  • Thelba të Palmës
  • Hiri nga fruti COCOA
  • Hiri nga farat e palmës i njohur edhe si fertilizues natyror-K2O
  • Ekstrakt nga Aloe Vera
  • Lëng Limoni
  • Lëng Lime
  • Ujë... etj

 

1.Special për të gjitha llojet e lëkurës.

Nëse keni lëkurë të thatë, lëkurë meynyrë, ose një kombinim i këtyre dyjave, sapuni i zi afrikan punon mrekulli për çdo lloj të lëkurës. Falë të vajit të kokosit, ky sapun eleminon thatësirën duke hidratuar thellë lëkurën. Është e shkëlqyeshme edhe për lëkurën me yndyrë, pasi shton lagështi në lëkurë, gjë që ndihmon në korrigjimin dhe balancimin e një gjëndje dhjamor tepër aktive.

 

2. Lufton aknet në fytyre

Përveç fuqive të pastrimit të acidit laurik, sapuni afrikan i zi gjithashtu përmban lëndë ushqyese dhe acide yndyrore të tjera që e bëjnë atë një luftëtar të fuqishëm të akneve. Vaj kokosit është një trajtim i shkëlqyeshëm i akneve pasi që përbëhet nga acidi kaprilik, acidi kaprik dhe vitamina E, të cilat punojnë së bashku për të balancuar nivelet e pH të lëkurës dhe për të qetësuar lëkurën e përflakur dhe të irrituar.

 

3. Reduktimi i rrudhave

Shfrytëzimi i përbërësve të këtij sapuni, janë si një burim i pasur i antioksidantëve. Sapuni afrikan i zi mund të ndihmojë në luftimin e dëmtimeve të radikaleve të lira që kontribuojnë në shenjat fizike të plakjes.

 

4. Tonifikim i lëkurës

Hiperpigmentimi - ose errësimi i një zone të lëkurës - mund të shkaktohet nga dëmtimi i diellit, puçrra fytyre, inflamacion dhe lëndime të tjera të lëkurës .

 

5. Trajtoni ekzemë

Pa kimikate artificiale që mund të irritojnë lëkurën e ndjeshme, sapuni i Zi kundërsulmon dhe shton lagështi në epidermë. Vaj kokosit, gjalpë shea, dhe vaj palme të kuqe, në veçanti, sigurojnë hydratim të thellë.

 

6. Minimizimin e plagëve , strijave .

Kombinimi unik i përbërësve në sapun afrikan të zi gjithashtu nënkupton se është i shkëlqyeshëm për zvogëlimin e shfaqjes së plagëve të fytit, të plagëve të lëkurës nga e kaluara dhe shenja të strijave. Gjalpë Shea është një vaj i konservuar mirë për riparimin e indeve të lëkurës dhe rritjen e prodhimit të kolagjenit. Vaj palme të kuqe është një burim i mirë i vitaminës E, një element i rëndësishëm për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Dhe së fundmi, acidet yndyrore esenciale në vajin e kernelit të palmës, vaj palme të kuqe dhe vaj kokosit mbështesin rigjenerimin e qelizave të lëkurës për të ndihmuar që plagët të zhduken.

 

7. Heq njollat në lëkurë nëse përdoret cdo ditë, (quka në fytyrë, njollat e zeza)

 

8.Ky sapun është gjithashtu perfekt per të hequr make up-in

 

9.Vitaminat dhe mineralet në përbërjen e tijë e bëjnë shumë të vështirë për flokët që të mos lulëzojnë dhe të rriten në një mjedis të ushqyer, të pastër dhe të shëndetshëm. Është 100% e natyrshme dhe është e lirë nga kimikatet, ngjyrat, aromat e sintetizuara , kështu që është më e mira për flokët tuaj .


Si të përdorni Dudu Osun Black Sapun?
Nuk ka dallim të madh në mes të përdorimit të këtij sapuni dhe sapunëve të tjerë.

Sidoqoftë, është e këshillueshme që së pari të pastroni pjesën e trupit me ujë të pastër para se të përdorni sapunin.

 

Bio Herbal Albania Prill/2018