Kategoritë

zoomable
Vaj Farës së zezë - Black Seeds Oil Ethiopian

Vaj Farës së zezë - Black Seeds Oil Ethiopian

Sëmundjet të cilat i shëron Fara e zezë

VIDEO KLIKO  https://www.youtube.com/watch?v=Z0vbhRnivsM

 

1. SHËRIMI I PROBLEMEVE TË ZEMRES: Merrni 1/2 lugë vaj të farës së zezë të përzier me ndonjë pije të nxehtë ,te pihet përditë në mëngjes kjo do të bëjë të zgjerohen venat dhe arteriet. Shmangni ushqimet me yndyrë

2. PËR SHËRIMIN E KOKË DHEMBJES: Ibnul Kajjimi në Librin e tij – Zadul Mead – Në pjesën speciale rreth Mjekësis Profetike ka thënë: ”Lyerja e kokës me vaj të kokrres së bereqetit (Vaj i farës së zez) bën dobi të madhe kundër kokë dhembjes.
Mënyra e dytë: ”Lyerja e vendit të dhembjes së kokës duke fërkuar me vaj të kokërres së bereqetit (kokërres së zez).
Mënyra e tretë: ”Përzihet lëngu(vaj) i kokërres së bereqetit me vaj ulliri dhe ky komponim pikohen në hundë nga dy pika.

3. PËR SHËRIMIN E MIGRENES: Marrja e dozës orale dhe aplikim në ballë ose në pjesën me dhimbje. Të largohet nga ngrënia e tepërt e ëmbëlsirave.

4. DHIMBJA E SHPINES & DHIMBJE TE TJERA REUMATIKE:Ngroheni mesatarisht Vajin e Fares se Zeze dhe vendoseni intensivisht mbi zonen e dhimbjes.Gjithashu pi tre here ne dite nje lug kafeje(5ml) Vaj te Fares se zez.
Sherimi do te arrihet brenda pak javeve.

5. CDO DHIMBJE MUSKULARE: Beni masazh me vajin e fares se zezë.

6. PËR SHËRIMIN E KOLLITJES & ASTMES: Ferkojeni kraharorin dhe shpinen me vajin e Fares se Zeze, dhe pini nje luge kafeje (5 ml) vaji Fare Zeze ne mengjes, mesdite dhe naten.
Gjithashtu hidhni dy lugë të vogla vaj te fares zezë në ujë të vluar dhe thithni avullin e tij.

7. PËR SHËRIMIN E DHEMBJES SË DHËMBËVE, MISHIT TË TYRE, TË FYTIT DHE BAJAMEVE: Ka thënë Ibnul Kajjimi: ”Nëse zihet kokrra e bereqetit (zezë) me uthull dhe pastai shpërlahet goja me lëngun e përfituar nga zierja, ndihmon kundër dhimbjes së dhëmbëve nga të ftohtit”.
Mënyra tjetër: Lëngu i përfituar nga vlimi i kokërres së bereqetit përdoret duke shpërlarë gojën, por edhe duke gargaritur, pastaj me vaj të kokërres së bereqetit lyhet fyti prej anës së jashtme dhe pihet që të lyhen bajamet nga ana e brendëshme.
Hahet një lug me kokërr të bereqetit të zier duke e përtypur dhe gëlltitur në esëll.

8. PËR SHËRIMIN E DIAREAS: Perziej nje luge kafeje (5 ml) vaji Fare Zeze me nje gote kos,pijeni perzierjen 2 here ne dite per 3 dite rradhazo.

9. GRIPI & BLLOKIMI I HUNDËVE: Katër pika vaj te farave te zeza ne secilen vrim te hundes.

10. DËGJIMI: Të gjitha problemet e veshit, duke përfshirë, infeksionet dhe dhimbjet e veshit si dhe dëgjimi i dobët: Ngrohni vajin e fares se zeze dhe lereni te ftohet,me pas hidhni 2 pika vaj ne vesh.

11. PËR SHËRIMIN E HIPERTENSIONIT (gjakut të lartë ): Nje lug kafeje te fares se zez e perzien me nje got leng limoni dhe pihet dy her ne dite derisa simptomat te zhduken.
Ose cdo lloj pije te nxeht i shtohen disa (3 deri 5) pika vaj te fares se zez.
MËNYRA E DYTË:
Merrni ½ luge çaji me vajin e fares se zeze e pijeni të nxehtë në çdo kohë dhe do merrni 2 hudhëra në stomak bosh.

12. SEMUNDJET E SYVE DHE MOSSHIKIMI MIRË: Gjysmë ore para se të shkoni për të fjetur lyeni kapakët dhe lëkurën e syve me vaj të farës së zezë. Eshtë e preferueshme që njëkohësisht dhe me lyerje të pini dhe përzierjen e cila përbëhet nga një lugë kafeje me vaj të farës së zezë në një gotë me lëng karote. Rezultatet do të duken që në muajin e parë.

13. NERVOZIMI & STRESI: Hedhja e disa pikave të këtij vaji në një filxhan me kafe qetëson sistemin nervor.

14. KËPUTJE & DEMBELIZËM: Një lugë të vogël(5 deri me 10ml) vaj të fares së zezë e shoqëruar me lëng portokalli, pihet për çdo ditë për 10 ditë rrjesht pas buke ne mëngjes dhe më pas do të shihni ndryshim në vete menjëherë.

15. AKTIVIZIM I MEMORJES DHE AFTËSISË PËR TË KUPTUAR:Një lugë të vogël vaj të fares së zezë e shoqëruar me 100 ml nenexhik të zier(uj ku ke zier nenxhik, pihet për çdo ditë pas buke në mëngjes për 15 ditë rrjesht.

16. SËMUNDJET E ZEMRËS: Pini Vaj te paster Fare te Zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte psh.caj.Kjo ndihmon te shkrirjen e dhjamrave,hapjen e venave dhe arterieve.

17. IMPOTENCA (DOBSIA SEKSUALE): 200 gr fara të zeza të bluara (kujdes jo vaj por fare e bluar) përzihen me 50 gr vaj ulliri, plus 100 gr çimçakiz arab mashkull i bluar, plus 50 gr vaj xherxhiri, plus 50 gr vaj të farës së zezë, plus 20 gr mjaltë të farës së zezë, me pas përzihen të gjitha. Përdoren tre herë në ditë {në mengjes drekë dhë darkë}, pas buke nga nje lug e madhe.

18. PËR SHËRIMIN E PAGJUMSISË: Nje luge kafeje vaj te farave te zeza e perzin me mjalt dhe e shtin ne pije te nxeht psh.caj dhe e pin.

19. PER FYTYRË DHE LEKURË TE SHËNDETSHME: Perziej barazisht(ne mase) si vajin e Fares se Zeze dhe vajin e ullirit.
Ferkojeni me perzierjen fytyren dhe lereni keshtu per rreth 1 ore,me pas lajeni me sapun e uje do ta vreni se fytyra juaj shendrrit.

20. PROBLEMET E STOMAKUT: Pini nje got qumesht te perzier me vaj te fares se zez(5ml pra nje lug kafeje) 3 her ne dit per 5 dite me radh.

21. TE VJELLAT E SHPESHTA: Një lugë e vogël vaj të farës së zezë dhe një lugë e vogël karafil i bluar, hidhet në lëng nenexhiku të zier dhe pihet nga kjo përzierje tre herë në ditë në mëngjes, drekë dhe darkë pas buke. Doza këshillohet sa hërë që kemi të vjella të shpeshta.

22. DIABETI: Perziej nje gote me gjethet e lules WaterCress,nje gote fara te Zeza,gjysem gote me lekura shege,dhe gjysem gote gjethe Fumaria.Bluajini ne grirese deri sa te behen si puder.Pini gjysem luge caji te kesaj perzierje me nje luge caji (5 ml) vaji te Fares se Zeze para se te hani mengjesin per rreth 1 muaj apo sa her qe te keni shqetesime ne rritjen e sheqerit ne gjak.
MËNYRA E DYTË:
Merrni 1/2 luge caj te vjit te fares se zeze dy herë në ditë në mëngjes me ujë të nxehtë.

23. RENIA E FLOKEVE APO PER MOSTHINJURIT PARA KOHE:Ferko rrenjet e flokeve me leng limoni dhe lereni per 15min.Lajeni me shampo (apo me se miri me sapun te fares se zez) dhe uj teresisht.Me pas aplikoni vajin e Fares se zez ne rrenjet e flokeve.Perseritnje ket per disa jave.

24. ZBOKTHI: Mix 10 ml vaj te fares se zeze ,30 ml vaj ulliri, 30 gr pluhur mehindi.Ngrohje për një kohë dhe pasi pasta te bëhet e ftohtë, aplikoje dhe pas nje ore shpelaje me shampo.

25. GURE NE VESHK, NE TEMTH DHE NE KANALIN E URINES:1/4 kg fara Habe Seude(far e zez) 1/4 kg mjalt Habe Seude (mjalt i paster nga fara e zez) Bluhen mirë farat e zeza dhe përzihen me mjaltin e kokrrës së zezë [Habe Seude] dhe dy lugë nga kjo përzierje i hedhim në një gotë të mbushur përgjysëm më ujë të ngrohtë shoqëruar me një lugë të vogël vaj të fares së zezë. Pihet për çdo ditë ne mengjes për një muaj rrjesht.

26. KANCERI: (Kanceri i zorrëve, kanceri i gjakut, kanceri i fytit, etj): Merrni një gotë lëng rrushi, Shto ½ lugë çaji vaj te fares se zeze dhe pije në mëngjes para buke e pas drekës. Merrni 1 kg elb dhe 2 kg miell gruri, mix së bashku dhe beheni bukë dhe jepjani pacientit për 40 ditë.shmangeni pataten.

27. BELBËZIMI: 1/2 luge me vaj te fares se zeze me 2 lugë mjaltë dhe mbajeni ate në gjuhë dy herë në ditë.

28. TUMORET: Lyeni me vajin e fares se zeze pjeset e trupit te infektuara dhe pini nje luge te vajit te fares se zeze nje here ne dite per 15 dite resht.

29. HEMOROIDE: Përzihet vaji i farës se zezë me vaj ulliri në të njëjtën masë dhe çdo ditë, pihen nga tre lugë të mëdha {në mëngjes, drekë dhe darkë} përgjatë një periudhë 10 ditore. Me këtë përzierje shpërlahet fyti para gjumit një hërë në tre ditë radhasi, dhe konsumohet per çdo ditë 3 kokrra fiq për gjatë një jave.
MËNYRA E DYT: Mund vetëm të konsumohet fara e zezë me ushqim.

30. MENINGJITI: Thith avujt e vajit te fares se zez dhe pi 2 lug kafeje(10ml) vaj te fares se zez me leng limoni cdo mengjes dhe dark.
Ose vetem konsumoni cdo dite faren e zez.

31. ZBARDHJA E LEKURES (VENDE VENDE NE FORM PULLASH): Fërkohet vëndi i sëmurë më uthull molle {lëng molle i fermentuar} e më pas me vaj të fares së zezë për çdo ditë për 15 ditë me radhë.

32. KUNDER PARALIZEZ FACIALE DHE TETANOZIT: Thithja e avullit të vajit të vluar të farës së zezë, ndihmon kundër paralizës faciale dhe tetanozin dhe eliminon shkaktarët e saj.

33. ULCERI PEPTIK (ulçeri i stomakut): Pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e vajit të farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë (mjalti është mirë të jetë i kokrrës së zezë, apo çdo lloj mjalti tjetër). Mbasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë përgjatë një periudhe tre mujore. Largoju përdorimit të frutave të tharta si: (limoni, portokalli i thartë etj). Këshillohet masazh i lehtë nga jashtë me vajin e farës së zezë si dhe konsumimi i shegës bashkë më cipën e saj të brëndëshme.

34. PËR SHËRIMIN E ZEMERES DHE QARKULLIMIT TË GJAKUT: Këshillohet të pihet mëngjes dhe mbrëmje vaj i farës s’zez.

35. TË VJELLUARAT: Merrni 1/2 luge lëng përzierje xhenxhefil të freskët me sasi të barabartë vaj te fares se zeze , dy herë në ditë.

36. KRIMBAT E STOMAKUT: Mix 1 lugë uthull me gjysmë lugë çaji vaj te fares se zeze dy herë në ditë para dhe pasdite për 10 ditë dhe mos hani ëmbëlsira.

37. VËSHTËRSI NË MENSTRUACIONE:

38. MOSTERJE, ACARIM NË STOMAK: Merrni një lugë me lëng xhenxhefil dhe 1/2 luge çaji i fares se zeze dhe pije dy herë në ditë. Ky trajtim është gjithashtu i dobishëm për trashje.

39. LEUCORRHOEA, SHKARKIMET E TË BARDHAVE, MENSTRUACIONET 2 DERI NË 4 HERË NË MUAJ, DHIMBJE BARKU, DHUMBJE ANUSI : Merrni dy gota me ujë dhe çiban me nenexhik shtoni lugë vaj te fares se zeze.Pijeni para mëngjesit dhe pas darke për 40 ditë. Shmangni turshi, vezët dhe peshkun.

40. EPILEPSIA: Të merrni një gotë me ujë të ngrohtë dhe të shtoni 2 lugë mjaltë, ½ luge çaji te fares se zeze dhe ta përdorni dy herë në ditë. Shmangni ushqimin e ftohtë,bananet & fiqte gjatë trajtimit.

41. PËR FORCIMIN E IMUNITETIT TË NJËRIUT: Të konsumohet fara e zezë me qumsht cdo mëngjes dhe mbrëmje

42. PËR TRETJEN E ACIDEVE: Disa pika të vajit të kokërres së zezë qiten në një gotë qumsht të nxehtë dhe më pas embëlsohet me mjat dhe pihet.

43. PËR SHËRIMIN E PARALIZËZ SË FYTYRËS: Ka thënë Ibn Kajjimi: Nëse përdoret vaj i kokërres së zezë përmes hundës, bën dobi kundër paralizez së fytyres.

44. PËR SHËRIMIN E JASHTËQITJES: Një jogurti i qitet një lugë e madhe me vaj të kokërres së zezë dhe pihet. Kjo terapi merret tre ditë rregullisht deri sa të ndalet jashtëqitja.

45. PËR SHËRIMIN E SMUNDJEVE TË LËKURES (shenjave në lëkurë): Duhet të lyhet cdo ditë vendi i lëkurës ku është i smur( ka shenja).

46. PËR SHËRIMIN E ZORRËVE: Ka thënë Ibën Kajimi: Kokrra e zezë pakson lagshtinë (thartiren) e lukthit.

47. PËR TRASHJE TË TEPËRT: Mix 2 lugë e ½ çaji mjaltë dhe vaj te fares se zeze ne ujë të ngrohtë dhe pijeni 2 here ne dite. Mos hani oriz.

48. PËR KRIMBAT E STOMAKUT: Mix 1 lugë uthull me gjysmë lugë çaji vaj te fares se zeze dy herë në ditë para dhe pasdite për 10 ditë dhe mos hani ëmbëlsira.

49. PËR TË VJELLUARAT E TEPËRTA: Merrni 1/2 luge lëng përzierje xhenxhefil të freskët me sasi të barabartë vaj te fares se zeze , dy herë në ditë.

50. PËR SHËRIMIN E REUMATIZMAVE(reumes): Ngrohni pak vaj te fares se zeze dhe aplikoje mbi te gjithe zonen. Fërkoni kockat jo lëkurën dhe pini gjysme luge per 30 dite resht.

51. PËR KURIMIN E RASTEVE TË DOBËSISË SEKSUALE:
Nevojitet 200 gr kokërr fare të zezë të shtypur (pluhur), 50 gr vaj ulliri, 100 gr dylli të shtypur (dyllë peme mashkull), 50 gr vaj fare të zezë, 50 gr vaj xhirxhiri (sallatë arabe, në anglisht rocket ose eatercress) si dhe 200 gr mjaltë i pastër. Këto përzihen mirë së bashku dhe përgatesa përdoret një lugë kafeje pas çdo vakti. Kjo kurë kthen aktivitetin edhe nëse je në moshë të thyer.
Këshilla të tjera: Fara e zezë mund të konsumohet me shumë lloj ushqime ku disa do të i cekum më posht:
1- Me Supë, 2- Me Sallata të ndryshme, 3- Me Gjella të ndryshme, 4-Me Qushmtë,Jogurt…
5- Me Mjaltë, 6-Me ujë, 7- Mund ta përdorni gjat cdo kohe të ushqimit…

KUJDES !

-Fëmijet nën moshën 12 vjec të perdorin gjysmen e dozës së të rriturve.
-Nuk këshillohet për femijet nën 5 vjec.
-Nuk këshillohet të përdoret nga gratë shtatzëna,Gjatë shtatëzanisë vaji përdoret vetem per perdorim të jashtëm.

Permbledhja është bër nga Dr Ahmed El-Kadi një mjek Muslimanë në Amerikë .

DISA SQARIME RRETH FARËS SË BEREQETIT:
Fara e zezë përmban vaj acidik të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera të domosdoshme për organizmin. Tashmë është vërtetuar se vaji acidik i pangopur që përmban Fara e zezë ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinë.
Fara përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vajra të ndryshëm, 21% albuminë dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shume se njëqind substancash të ndryshme. Për t’u përmendur jane: vajrat acidikë të pangopur, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink etj.) dhe amino acidet.
Veçoritë e vajrave acidikë të pangopur:
• Ndihmojnë metabolizmin e trupit
• Nevojiten në rritjen, zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
• Ndihmojnë në zhvillimin e hormoneve dhe në formimin e një sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtës të shendetshem.
• Pengojnë shtimin e substancave që dërgojne sinjale alergjike
• Ndalojnë qelizat mbrojtëse (imunitare) të punojnë më shumë se ç’duhet.
• Kolesterolin në gjak e kthejne në nivelet normalë
• Pengojnë bllokimin e damarëve duke rregulluar strukturën e tyre dhe njëkohësisht shpejtësinë e qarkullimit të gjakut
• Ulin tensionin dhe reduktojnë rrezikun e ashpërsimit të damarëve dhe infraktit në zemër
• Ndihmojnë në përmirësimin e shpejtë të plagëve
• Trupi i njeriut nuk i prodhon këta vajra dhe është i detyruar t’i marrë nga jashtë, 1gr. vaj i Farës se Zezë është i mjaftueshëm për nevojat ditore.
Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojnë rrugët e frymëmarjes, lehtësojnë kollitjen, pengojnë qelbëzimin dhe ndalojnë dhimbjen. Nëse përdoren rregullisht ulin sheqerin në gjak.
Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajnë rol në prodhimin e enzimave dhe forcojnë sistemin mbrojtës. Acidi Folik redukton rrezikun e tensionit dhe sëmundjeve të zemrës, gjithashtu është i nevojshëm në rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A, E, C dhe Beta-Karetin, forcojnë sistemin mbrojtës të trupit.
Përveç efektit që jep Fara e Zezë në sistemin imunitar, metabolizëm dhe zhvillimin e hormoneve, njëkohësisht pastron trupin nga substancat e dëmshme të quajtura Toxin, përforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon në funksionin e zorrëve dhe rrit shkëlqimin e flokëve dhe lëkurës. Ul tensionin dhe temperaturën dhe kryen funksionin e antibiotikëve. Është mjaft efektive ndaj sëmundjeve alergjike si Astma dhe alergjia ndaj polenave.
Për efektin që ka në sistemin imunitar është i këshillushëm përdorimi në sëmundjet si AIDS-si, kanceri etj.

Megjithë këto të mira që përmban Fara e Zezë, është vështire të rrijë jashtë vëmendjes së botës perëndimore. Vitet e fundit në Europë dhe SHBA vërehet të ketë kërkesë për këtë farë. Në farmacitë gjermane Fara e Zezë tashmë është e pranishme në formën e saj origjinale si farë, vaj ose tabletë.