Kategoritë

zoomable
Uthull Dardhë e egër ( Gorricë ) - ORGANIC WILD PEAR VINEGAR

Uthull Dardhë e egër ( Gorricë ) - ORGANIC WILD PEAR VINEGAR

1200 lekë

Produkt 100% natyral (artizanal)


Dardhat e egra ( Gorrica) mblidhen natyrshëm në zona malore të Shqipërisë dhe prodhohen në kushte natyrore pa aditivë dhe konservues.

Këto nuk janë thjesht uthull gorrice të mbushura me fruta, por përkundrazi, ato janë bërë në të vërtetë nga frutat që shtypen, fermentohen në uthull duke rezultuar në aromë të thellë frutash dhe aciditet të butë.

Gorrica është një dardhë e egër që përmban vitaminë C, vitaminë B1, karotinë, pektinë dhe acide.
Uthulla e gorricës është jashtëzakonisht e lehtë dhe me shije pak të ëmbël. Përgatitet nga dardha të egra të sapopjekur. Është një kombinim perfekt me sallata, marinada dhe salca.

1. Uthulla e gorricës ndihmon në rritjen e sistemit imunitar, sepse përmban antioksidantë si vitamina C dhe bakër, të cilët luftojnë kundër radikaleve të lira dhe sëmundjeve në trup.
2. Uthulla e dardhës ka veti anti-inflamatore të cilat ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit të artritit dhe problemeve të tjera të tilla.
3. Përmbajtja e fibrave e bën që të jetë aleate në luftën kundër obezitetit.
4. Përmbajtja e fibrave në gorricë është shumë efektive në promovimin e shëndetit të zorrës së trashë, gjë që do të zvogëlojë shanset për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë.
5. Uthulla e gorricës ul kolesterolin në trup dhe në këtë mënyrë na ndihmon të mbrohemi nga sëmundjet e zemrës. Marrja e përditshme e kësaj uthull mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru deri në pesëdhjetë për qind.
6. Shkakon ulje të glicemisë (nivelit të sheqerit në gjak) duke e bërë këtë uthull të përshtatshme për ato që vuajnë nga diabeti i tipit 2

Përdoret para vakteve ( 1 lugë gjelle të tretur në një gotë ujë) mëngjes mbrëmje dhe gjatë vakteve në gatime...

Sasia: 1 L