Kategoritë

zoomable
Dobitë shëndetësore të Psyllium - Bio Psyllium Powder

Dobitë shëndetësore të Psyllium - Bio Psyllium Powder

1200 lekë

Psyllium është një formë e fibrave të tretshme me burim nga lëvozhgat e psyllium ( Plantago ovata) fara. Kjo bimë është vendase në Azi dhe rritet kryesisht në Indi, por ajo mund të gjendet në mbarë botën.
Disa njerëz mund të kenë nevojë për një shtojcë fibrash si psyllium për të ndihmuar me çështje të ndryshme shëndetësore.

Përfitimet e Psyllium
Si një burim i fibrave të tretshme, psyllium ngadalëson tretjen. Kjo i lejon trupit tuaj të thithë më shumë lëndë ushqyese nga ushqimi juaj ndërsa kalon nëpër stomak dhe zorrë.

Fibrat e tretshme (Psyllium)ndihmojnë me një gamë të gjerë çështjesh shëndetësore, duke përfshirë:
Kapsllëk
Kolesterol i lartë ( hiperlipidemia)
Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)
Diabeti
Diete

Kapsllëk
Rritja e marrjes së fibrave të tretshme ju ndihmon të keni lëvizje të rregullta të zorrëve .
Ndërsa psyllium kalon në traktin tuaj tretës, ai thith ujin në zorrët, fryhet dhe kontribuon në formimin e një jashtëqitjeje të ngjashme me xhel që është e butë dhe e lehtë për t'u kaluar.
Përfshirja e fibrave të tretshme, si psyllium, në dietën tuaj është treguar se përmirëson kapsllëkun, i cili nga ana tjetër mund të përmirësojë cilësinë e jetës tuaj.

Kolesterol i larte
Shtimi i fibrave të tretshme në dietën tuaj mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit, gjë që redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
Nëse jeni duke marrë ilaçe për të menaxhuar kolesterolin tuaj, shtimi i fibrave psillium në dietën tuaj mund të ndihmojë në përmirësimin e uljes së kolesterolit.

Sindroma e zorrës së irrituar
Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) shkakton një sërë simptomash të tretjes. Shkaku i saktë i IBS është i panjohur.
Tek njerëzit me këtë gjendje, fibra e tretshme besohet të jetë më e mirë në përmirësimin e:
Dhimbje barku
Fryrje (gazra)

Diabet
Rreth 1 në 10 amerikanë ka diabet, një gjendje kronike që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak. Disa kërkime sugjerojnë se fibra e tretshme si psyllium mund të ndihmojë njerëzit me diabet të tipit 2 të menaxhojnë nivelet e sheqerit në gjak .
Në mënyrë të veçantë, studiuesit kanë zbuluar se marrja e psyllium para ngrënies mund të përmirësojë ndjeshëm glukozën (sheqerin) në gjakun tuaj .

Diet
Fibrat e tretshme besohet se ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur pas ngrënies (ngopje) dhe të ndiheni më pak të uritur ndërmjet vakteve. Kjo mund t'ju mbajë nga ngrënia e tepërt.
....................................


Si mund të konsumoj Bio Psyllium nga Dieta-Food?
Përdorni 5 g dy herë në ditë. Doza maksimale e rekomanduar ditore është 10 g. Rekomandohet të përzihet me një gotë të madhe ujë. Është e rëndësishme të pini shumë lëngje gjatë gjithë ditës kur merrni lëvozhgë Psyllium.

Masat paraprake: Mos e tejkaloni dozën e rekomanduar ditore. Produkt për të rritur. Gjidhenset dhe gratë shtatzëna duhet të konsultohen me mjekun.

Sasia: 150 gr