Kategoritë

zoomable
Mjaltë Pishe - Pine Honey Benefits

Mjaltë Pishe - Pine Honey Benefits

1800 lekë

Të gjithë e njohim pishën, të gjithë e duan atë sidomos në dimër.

Ajo që ne nuk e dimë është se një mjaltë mund të bëhet nga farat e saj dhe se përfitimet shëndetësore të mjaltit të pishës kanë shumë gjëra, veçanërisht me sistemin tonë të frymëmarrjes, sëmundjet e mushkërive, kollën kronike, astmën dhe bronkitin.

 

Përfitimet shëndetësore të mjaltit të pishës:
Mjalti i pishës ka veti anti-inflamatore, është antioksidues, imunostimulues, pastrues, ndihmon në kurimin e disa sëmundjeve bakteriale, dermatologjike, inflamatore.

Kur përdoret nga jashtë është i dobishëm për plagët dhe sëmundjet anti-reumatike.
Përdoret gjithashtu kundër inflamacionit të vezoreve.

 

Shtë e dobishme në kushte të frymëmarrjes:
Përdoret si një ekspektent dhe lehtësues i frymëmarrjes për sëmundjet e mushkërive dhe kollën kronike. E mirë për astmën dhe bronkitin.

Ka veti antibakteriale

Ka veti antikancerogjene

Ka veti të forta antioksiduese, në krahasim me mjaltat me lule më të zakonshëm.

Ndihmon në kushte dermatologjike:

Për puçrrat:

Hani 6 lugë çaji mjaltë pishe. Ky lloj mjalti do të trajtojë puçrrat tuaja të cilat janë shkaktuar nga një çekuilibër i hormoneve ose akumulime të rënda të toksinave në trup.

Për poret e lëkurës së hapur, duhet të aplikojmë një përzierje të bërë nga 6 lugë mjaltë pishe dhe 4 lugë lëng të shelgut (Ziej 20 gram lëvore të shelgut në 100 ml ujë për 10 minuta).

Përzierja lihet në fytyrën tonë për gjysmë ore deri në një orë, pastaj hiqet me pak ujë të gazuar.
Përsëriteni trajtimin për 7 ditë rresht dhe do t'i shihni rezultatet menjëherë.

Për lëkurën e thatë aplikoni një maskë me mjaltë të thjeshtë pishe për gjysmë ore deri në një orë. Pastrojeni atë me qumësht dhe më pas aplikoni një nga kremrat tuaj të zakonshëm.

Trajtimi duhet të bëhet çdo mbrëmje, për 30 ditë.

Për celulitin, bëni një masazh me mjaltë të përzier me disa pika vaj të limonit ose portokalli.

Përzierja duhet të përhapet në zonën e prekur dhe masazhohet lehtësisht.

Për 10 minuta duart duhet të vendosen në lëkurë dhe pastaj të tërhiqen.

Lëkura do të pastrohet me ujë të ngrohtë.

 

Përmbajtja minerale: Fosfor, kalium, kalcium, squfur, magnezi, zink, hekur, bakër.


Kristalizimi: shumë i ngadaltë.

 

NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR I TEKSTEVE;

TE GJITHA TE DREJTAT E REZERVUARA PER 
© BIO HERBAL ALBANIA