Kategoritë

zoomable
Vaj i Farave të kungullit - Pumpkin Seed Oil

Vaj i Farave të kungullit - Pumpkin Seed Oil

1500 lekë

Përbërësi juaj i ri sekret për Prostatën dhe kundër plakjes: vaji i farave të kungullit!

 

Çfarë është vaji i farës së kungullit?
Vaji është zakonisht jeshil i errët ,prodhohet me metodën e shtypjes së ftohtë nga farat e kungujve.
Është plot me vitamina , minerale dhe acide yndyrore esenciale si:

Acidi linoleik (acidet yndyrore omega-6 dhe omega-3);
Vitaminë C
Tokoferolet (vitamina E)
Sterolet
Karotenoidet (të njohura edhe si antioksidantë);
Magnezi
Zinku
Kaliumi
Ju mund të përdorni vajin e farës së kungullit për përgatitjen e ushqimit ose madje ta aplikoni atë për përfitimet e lëkurës dhe flokëve.

Shëndeti i Prostates
Vaji i farës së kungullit konsiderohet si një trajtim i shkëlqyer për mjekimin e prostatës së zmadhuar (hiperplazia beninje e prostatës) dhe shqetësimeve që ndjehen në urinim tek të moshuarit. Sipas studimeve, për shkak të pranisë mjaft të madhe në të acidit yndyror Omega 6 (acidit linoleik) dhe të komponentëve të tjerë mbrojtës të njohur si fitosterole dhe që njihen si përgjegjës për shëndetin e prostatës, ky vaj lehtëson në mënyrë të konsiderueshme dhe të shpejtë të simptomave të prostatës së zmadhuar, si dhe stimulon krijimin e ekuilibrit hormonal në organizëm.

Mund të përmirësojë shëndetin mendor.
Një studim botuar në British Journal of Psychiatry sugjeroi gjithashtu se farat e kungujve u përdorën në mënyrë efektive për të trajtuar të rriturit me depresion. Kjo është e mundur sepse ato janë të larta në triptofan - një pararendës i aminoacideve të serotoninës, hormoni që mund të rregullojë gjendjen shpirtërore. Mungesa e acidit yndyror shoqërohet gjithashtu me kushte si depresioni , kështu që rritja e marrjes së vajit të farave të kungullit gjithashtu mund të ndihmojë!

Vaji i farave të kungullit ndihmon në rritjen e flokëve.
Një studim pretendon se Vaji i farave të kungulli bllokon veprimin e 5-alfa-reduktazës, një nga shkaqet kryesore të rënjes së flokëve.
Një studim tjetër pohon se fitosterolet e vajit mund të nxisin rritjen e flokëve.

Vaji është po aq i dobishëm edhe për lëkurën (veçanërisht kundër plakjes)!
Vaji i farave të kungullit është i pasur me zink, vitaminë E, acide yndyrore omega 3 dhe omega 6-, si dhe antioksidantë, kështu që është një superstar i kujdesit të lëkurës. Ndihmon lëkurën të ruajë lagështinë, të luftojë radikalet e lira dhe të ruajë një shkëlqim rinor!
Dhe siç e dimë të gjithë, sasitë e larta të zinkut dhe vitaminës E ndihmojnë në rinovimin e lëkurës.
Përmbajtja e lartë e mineraleve dhe vitaminave ofron gjithashtu përfitime kundër plakjes.

Ky vaj ka efekte pozitive në shëndetin e zemrës.
Vaji i farave të kungullit mund të përmirësojë shëndetin e zemrës duke ulur kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut, dy faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës. Kjo mund të ndodhë sepse gatimi me vaj të farave të kungullit është një alternativë më e shëndetshme ndaj gatimit me yndyrna të ngopura .

Vaji i farës së kungullit mund të përmirësojë shëndetin e sistemit urinar.
Në përgjithësi, vaji i farës së kungullit duket se ka një efekt pozitiv në traktin urinar. Ky trakt përbëhet nga veshkat, fshikëza dhe uretra, e cila lidh fshikëzën me hapjen e urinës.

Ky vaj ka efekte pozitive edhe në menopauzë!
Lajm i mirë – ky vaj gjithashtu mund të lehtësojë disa simptoma të menopauzës.


Si të përdorni vajin e farës së kungullit për flokët
Ka shumë mënyra për të përfituar nga ky vaj ! Ndoshta mënyra më e lehtë për të korrur përfitimet e shëndetit të flokëve të është ta aplikoni atë drejtpërdrejt në lëkurën e kokës.
Pavarësisht nëse e aplikoni direkt në lëkurën e kokës ose e gëlltisni, flokët tuaj do t'ju falënderojnë.

Përdormi
Një lugë çaji deri në tre herë në ditë, po ashtu merret edhe ne sallata.

Sasia: 250 ml